Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Instrumentum Excellens 2019

 

54. FOLKLÓRNE  SLÁVNOSTI  POD  POĽANOU  DETVA
VYHLÁSENIE SÚŤAŽE- INSTRUMENTUM EXCELLENS

 

Instrumentum Excellens ¬ FSP Detva 2019

 

Súťaž výrobcov slovenských ľudových hudobných nástrojov

na FSP Detva 2019  ¬  III. cyklus

 

V zmysle schválenej koncepcie Folklórnych slávností pod Poľanou Detva sa v dňoch  

11.- 14. júla 2019 predstavia výrobcovia zvukových hudobných nástrojov - hračiek, zvoncov, samoznejúce nástroje (rapkáče, klopáče, chrastidlá, pastierske palice-kulagy, ostrohy tanečníkov, zvonce, vábničky, orechové klopačky, drumble a mnohé ďalšie). 
 

Súťaž je vyhlásená v Slovenskej republike prostredníctvom okresných a regionálnych osvetových stredísk, médií, odborných periodík a oznámením priamo výrobcom.

 

Hlavný vyhlasovateľ a garant

Mesto Detva ¬ Folklórne slávnosti pod Poĺanou v Detve

 

Spoluorganizátor

Dom Matice slovenskej Banská Bystrica

 

Pripravovatelia súťaže

Doc. Ing. Karol Kočík, CSc. (e-mail: kocik@tuzvo.sk, mobil 093218431)

a PhDr. Tomáš Dom (e-mail: tomas.dom123@gmail.com, 0915873299).

 

Termíny,  postup :  do 15. mája 2019 zašlú výrobcovia

 

buď na poštovú adresu :

FSP DETVA

KC Andreja Sládkoviča

Obrancov mieru 1

962 12 Detva

 

alebo elektronicky na adresu:  tomas.dom123@gmail.com

 

záväznú prihlášku  vlastných nástrojov so stručným  popisom výroby a materiálu, vyhotovených v rokoch 2014 - 2019. Do súťaže je možno prihlásiť viac nástrojov (pre každý vyplňte samostatnú prihlášku - v prílohe - v prípade potreby  prekopírujte).

 

SÚŤAŽ - HODNOTENIE NÁSTROJOV odbornou porotou sa uskutoční vo štvrok 11. júla  2019 od 9.00 - 15.00 h v DK AS Detva - každý výrobca si ich predstaví osobne. Prioritná bude zvuková hodnota a zachovanie tradičných výrobných postupov, výtvarná úroveň. Na nástrojoch - podľa možnosti a Vašich zvyklostí - by mohol byť uvedený rok výroby, iniciály, resp. znak výrobcu.

 

Do 15. júna 2019 dostanú prihlásení výrobcovia pozvánku na podujatie, ktoré  sa uskutoční v dňoch 11. - 14. júla 2019. Pobyt hradí organizátor. Harmonogram a podrobnosti pobytu zašleme súbežne.

 

Najlepším výrobcom bude udelená cena - certifikát :

 

Instrumentum  Excellens - FSP  Detva 2019.

 

VÝSTAVA  - organizátor súbežne pripraví  samostatnú výstavu  ocenených nástrojov - v priestoroch Domu kultúry A. Sládkoviča Detva s vernisážou v piatok 12. júla 2019 o 17.00 h a so slávnostným odovzdaním certifikátu  Instrumentum Excellens FSP 2019 najlepším výrobcom.

Poznámka: organizátor môže na výstavu vybrať aj tie súťažné exponáty, ktoré nezískali ocenenie, ale sú kvalitné a vhodné na vystavenie. Výstava potrvá počas detvianskeho festivalu do nedele 14. júla 2019  (do 13.00 h - potom si ich výrobcovia môžu prevziať).

 

TVORIVÁ DIELŇA výrobcov (podľa rozpisu) vytvorí priestor na výmenu skúseností. Výrobcovia, okrem prihlásených nástrojov prinesú aj  ďalšie, napr. nedokončené, s príslušným materiálom a budú prezentovať vlastné výrobné postupy. Hodnotenie a tvorivá dielňa budú prebiehať súbežne. Organizátor vyhotoví  foto a videodokumentáciu. Na tvorivú dielňu môžu prísť aj mladí ľudia - výrobcovia začiatočníci a záujemcovia o výrobu, ktorí budú mať možnosť  praktických ukážok a konzultácií o výrobe.

 

Rozhovory o ľudových nástrojoch - komorný scénický program v rámci FSP Detva v sobotu 13.7. 2019 od 10.00 h  v Dome kultúry AS Detva s výrobcami a interpretmi.

Do tohoto programu sú pozvaní všetci zúčastnení výrobcovia.

 

FSP Detva podľa finančných možností  vytvoria podmienky na odkúpenie niektorých najlepších nástrojov pre Podpolianske múzeum v Detve.

 

Projekt Instrumentum Excellens chce taktiež napomôcť pri prieskume súčasného výskytu uvedených ľudových hudobných nástrojov, ich výrobcov a interpretov  na Slovensku, druhov, techník výroby, interpretácie. Je našou snahou zaktivizovať všetky regióny Slovenska a pritiahnuť výrobcov k účasti  na tomto podujatí a ich propagácie.

 

Prosíme preto najmä osvetové strediská v SR, aby nám poskytli včasné a konkrétne informácie o výrobcoch vo Vašich regiónoch a informovali svojich výrobcov

o tejto vyhlásenej súťaži.

 

Bližšie  informácie poskytnú pripravovatelia.

 

 

Príloha:  prihláška do súťaže.

 

 

 


 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár


1400679

Úvodná stránka