Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Výstavu Tradičné kožuchy a kožušníci nájdete v Podpolianskom múzeu

Výstavu Tradičné kožuchy a kožušníci nájdete v Podpolianskom múzeuVytlačiť
 

Tradičné kožuchy.

Podpoľanie patrí k výrazným slovenským oblastiam, kde je tradičná kožušnícka výroba zaznamenaná a kde sa aj v pôvodných formách pomerne dlho udržala.

Do obdobia 2. svetovej vojny a čiastočne i v 50. rokoch 20. storočia boli kožuchy na Podpoľaní ešte bežnou súčasťou odevu vidieckeho obyvateľstva. Základným sortimentom kožušníckych výrobkov boli krátke kožúšky bez rukávov, kožuchy s rukávmi siahajúce po pás a boky, dlhé bundy – peleríny bez rukávov, kožušinové čiapky – baranice, ale aj dlhé kožuchy zvýrazňujúce status určitej skupiny miestnych a mestských hodnostárov či bohatších gazdov. Bohato zdobený variant kožuchov a kožúškov patril k najdrahším častiam oblečenia a bol určený na sviatočné dni a do kostola. Preto boli kožušnícke výrobky často súčasťou testamentu alebo svadobného daru. Treba pripomenúť, že tradičné kožušníctvo predstavovalo nielen šitie a výzdobu kožucha, ale aj náročné prípravné spracovanie kože a kožušín u toho istého majstra – kožušníka (kušniera).

Výstava v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve prezentuje bohatú škálu kožušníckych výrobkov jednak zo zbierok múzea, ale aj zapožičaných. Popri práci starých majstrov dáva na základe zozbieraných informácií a výskumu slovo aj súčasným výrobcom – strednej i mladej generácii, ktorí nadväzujú na pretrhnutú niť svojich predchodcov. Časť výstavy prezentuje kožuchy zo zbierkového fondu múzea, ktoré okrem Detvy reprezentujú aj ostatné obce Podpoľania: Očovú, Hrochoť, Vígľaš, Dolnú Mičinú a Vígľašskú Hutu-Kalinku. Kožuchy sa po odbornom ošetrení – konzervovaní pracovníkmi Digitalizačného centra v Banskej Bystrici (2019) predstavia v novej kráse.

Staršiu generáciu majstrov na Podpoľaní predstavovali zväčša už dnes nežijúci kožušníci, ktorí sa priúčali výrobe pred 2. svetovou vojnou. V prvej polovici 20. storočia výskumy preukázali, že v Detve i okolí pôsobilo viac kožušníkov. Najchýrnejším podpolianskym kožušníkom bol Mikuláš Šufliarsky (1912 – 2005) z Detvy, ktorému je venovaná aj časť výstavy z predmetov, ktoré majster daroval do múzea. Po 2. svetovej vojne pracoval predovšetkým pre ľudovo-umelecké kolektívy i jednotlivcov. Jeho práca predstavovala kvalitu starej dobrej kožušníckej výroby a zahŕňala aj prípravu kože tradičnými postupmi a prácu s tradičnými materiálmi. V súčasnosti sa výroba kožuštekov udržiava predovšetkým vďaka potrebám folklórnych súborov, kde už nie je nutné dodržiavať pôvodné technologické postupy a materiály. Výrobcovia sa však naďalej snažia dodržiavať lokálne či regionálne znaky vo výzdobe a strihu imitácie kožúškov.

Zo súčasných výrobcov – kožušníkov strednej i mladej generácie, ktorí sa snažia dôstojne kráčať v šľapajach našich predkov a inšpirujú sa Podpoľaním, výstava predstavuje tvorbu niekoľkých: Štefan Hukeľ (Stožok), Jozef Melich – Jamkár (Detva- Skliarovo), Ján Hodulák (Detva), Karol Jurášek (Banská Bystrica ), Anna Šimková (Hrochoť), Anna Suchá (Nová Baňa), Lukáš Jurčo(Hriňová). Jozef Kučera z Hriňovej sa síce prioritne nevenuje výrobe kožuchov, ale je v súčasnosti jeden z mála, ktorý sa zaoberá prípravou a spracovaním koží, z ktorých časť poskytol aj na výstavu.

Výstava je sprístupnená v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve vernisážou 11. júla 2019 a potrvá do 31. novembra 2019.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve z verejných zdrojov podporil Fond na odporu umenia.

Text: Renata Babicová

Foto: Elena Műhlbergerová, archív Podpolianskeho múzea v Detve


 
 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár


1400715

Úvodná stránka