Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Jarmok tradičných ľudových remesiel bude živou galériou majstrovstva

Jarmok tradičných ľudových remesiel bude živou galériou majstrovstvaVytlačiť
 

Remeselník vo svojom stánku si vypĺňa čas vyrezávaním

Sprievodné podujatie Folklórnych slávností pod Poľanou, Jarmok tradičných ľudových remesiel, sa od 12. do 14. júla 2019 uskutoční už po 28-krát.

Za roky jeho existencie sa ho zúčastnili už stovky výrobcov, ktorí prezentovali majstrovstvo a šikovnosť nositeľov tradičnej remeselnej výroby.

Tohto roku sa v Detve objavia naslovovzatí majstri remesla. Jedným z mála slovenských zvonkárov na západnom Slovensku je Alexander Bodó zo Šamorína. Vyrába predovšetkým liate zvonce a roľníčky, ale aj rôzne ozdobné a úžitkové predmety či figúrky z bronzu. Formy si pripravuje z jemného ílovitého piesku. Predtým, než do nich naleje horúci bronz, ich ešte vysuší a vydymí. Svoje remeslo vykonáva viac ako 35 rokov.

Výroba ľudových drevených hračiek na Slovensku sa sústredila v troch najväčších strediskách, ktoré postupne vznikali na prelome 19. a 20. storočia - Stará Turá, Kunešov, Kyjatice. Kyjatické hračky sa vyrábali výlučne z najkvalitnejšieho bukového dreva. Typický bol pre ne rytý kruhový ornament. Hračky sa v minulosti farbili prírodným farbivom domáceho pôvodu, ktoré sa získavalo varením kôry trniek alebo divých sliviek. Vyrábali sa koníky na kolieskach, koníky s vozíkmi, fúriky, rozličné domáce zvieratá na kolieskach, bábiky, kolísky ....  Výroba hračiek v Kyjaticiach začala postupne zanikať po druhej svetovej vojne.

V súčasnosti je možné porátať výrobcov na prstoch jednej ruky. V roku 2010 zomrel Rudolf Stehlík z Krásnej. Bol posledným v regióne Gemer a Malohont, ktorý sa výrobe kyjatických hračiek venoval. Jeho drevené farebné hračky boli zdobené unikátnym ornamentom. Celý ornament hračiek sa vyrezáva, nie je maľovaný. Nástroje, ktorými to robil, si majster Stehlík vyrábal sám. Nástroj vyzeral ako kružidlo. Namiesto grafitu mal ale rezací nástroj, ktorým majster rezal kružnicu a polkruh - srdce ornamentu. Do dokonalosti ornament priviedlo dlhé dedenie z generácie na generáciu. Na majstrovstvo Rudolfa Stehlíka nadviazal Ladislav Hedvigi z obce Rimavské Zalužany. Ladislav Hedvigi sa kyjatickej hračke venuje viac ako tri roky, aj keď sa ľudovému remeslu venuje už dlhšie. S jeho  majstrovstvom a vytvorenými  hračkami sa budeme mať možnosť zoznámiť aj počas festivalu.

Práca s drevom v rôznych podobách učarila stáliciam jarmoku remesiel - Rudolfovi Gontkovi, Slavomírovi Albertovi, Jánovi Maciakovi, Pavlovi Ferdinandymu, Jozefovi Fekiačovi, výrobcom hudobných nástrojov Tiborovi Kobličkovi, Jaroslavovi Škodovi, Miroslavovi Moncoľovi a Pavlovi Bielčíkovi z Kokavy nad Rimavicou, Vladimírovi Griešovi, Alexandrovi Králikovi, Pavlovi Tomkovi aj domácemu  majstrovi Štefanovi Fekiačovi.

Prácu s kožou prezentujú Detvania Ján Krnáč, Peter Krnáč, ale aj cezpoľní ako Ján Turis, Ján Bariak alebo Peter Blaha. Kožuchmi, ktoré sú dnes najmä súčasťou krojov našich folkloristov, sa pochvália Anna Suchá z Novej Bane a domáci výrobca Ján Hodulák. 

Ženskú obec na podujatí prezentujú  tkáčky Marta Kopilcová, Eva Paľová a čipkárka Lýdia Dejlová. Za hrčiarskym kruhom bude sedieť stálica podujatia Peter Tatári. Prácu s kovom priblížia Stanislav Otruba - výrobca zvoncov a drotár Jozef Zoller.

Jarmok tradičných ľudových remesiel je príležitosťou vyskúšať si niečo z remeselnej zručnosti prítomných výrobcov. Zúčastnení majstri remesla radi privítajú či už malých alebo dospelých návštevníkov Folklórnych slávností a veľmi radi ich  priučia remeslu, ktoré vykonávajú.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve z verejných zdrojov podporil Fond na odporu umenia.

Text a foto: Eva Chlebová


 
 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár


1400739

Úvodná stránka