Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Podpolianske rozkazovačky sa predstavia ako nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska

Podpolianske rozkazovačky sa predstavia ako nehmotné kultúrne dedičstvo SlovenskaVytlačiť
 

Rozkazovač v kroji na pódiu Folklórnych slávností pod PoľanouPočas 54. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve sa obľúbené Podpolianske rozkazovačky predstavia už ako nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska.

Slávnostné vyhlásenie zaradenia Podpolianskych rozkazovačiek do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa odohralo dňa 24. januára 2019 v Divadle Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v Rusovciach. Po zápise Drevených vyrezávaných krížov v roku 2017 to bol už druhý úspešný návrh z regiónu Podpoľanie.  

Programová rada 54. Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP) v Detve venovala Podpolianskym rozkazovačkám v tohtoročnom programe slávností náležitý priestor.

Návštevníci sa na ne môžu tešiť v rovnomennom scénickom programe, ktorý sa začne v sobotu 13. júla od 20.15 h.

Podpolianske rozkazovačky budú prezentované ako program z cyklu Klenoty kultúrneho dedičstva. Autorský tím tohto programu tvoria renomované mená Igor Kovačovič, Ján Jamriška, Jaroslav Hazlinger a Anna Ostrihoňová.

„Hoci sa s Podpolianskymi rozkazovačkami na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou a iných podujatiach stretávame pomerne často, podstata tohto prvku býva aj samotnými interpretmi chápaná rôzne,“ uviedla Anna Ostrihoňová.

Ako dodala, v programe chcú priblížiť podstatu rozkazovačiek, ich tradičné prejavy ako aj ich folklorizované podoby, pri ktorých sa dôraz viac presúva na tanečný prejav.

Pri obsadzovaní účinkujúcich do programu Podpolianske rozkazovačky sa jeho tvorcovia snažili o vyvážené teritoriálne zastúpenie interpretov.

Návrh na zaradenie prvku Podpolianske rozkazovačky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska podali v marci minulého roka mesto Detva, mesto Hriňová a Národopisná spoločnosť Slovenska. Spracovateľkou nominačného návrhu bola Anna Ostrihoňová z Detvy v spolupráci s Michaelou Kaličiakovou z Hriňovej a Stanislavou Tichou z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru v Bratislave.

 

V programe Podpolianske rozkazovačky účinkujú:

ĽH Marcela Berkyho Paľáča a rozkazovači z Hrochote: Martin Škamla-Srniačik, Ondrej Selecký;

ĽH a rozkazovači z Poník: Miroslav Šávolt, Miroslav Šávolt, Dušan Magna, Ivan Budaj; 

ĽH Pavla Chlebničana a rozkazovači z okolia Fiľakova: Dušan Golian, Milan Matuška, Štefan Babic, Jozef Šulek, Jozef Šatara, Marián Fajčík;

ĽH pod vedením Petra Vilhana a folklórna skupina Detvani z Detvy;

ĽH Jaroslava Harazína a rozkazovači  z Očovej: Ján Chabada, Ján Hrončiak, Pavel Holík; ĽH FS Hriňovčan a rozkazovači z Hriňovej: Martin Krnáč, Jozef Suja a Ján Debnár;     

ĽH Miroslava Kapca a rozkazovači z FS Partizán zo Slovenskej Ľupče;

ĽH DFS Podpoľanček z Detvy a rozkazovači: Samuel Sekereš, Filip Matúška, Lukáš a Dávid Krnáčovci,; Samuel Záchenský, Marcus Kučera, Jakub Marcinek, Samuel Kemlage;

ĽH J. Hazlingera z Detvy a rozkazovači: Igor a Peter Danihel zo Zvolena; Vladimír Homola z Banskej Bystrice; Milan Gábor z Budinej; Ján Babic, Pavol Smilek a Ľuboš Vidiečan z Detvy.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve z verejných zdrojov podporil Fond na odporu umenia.

Text: Zuzana Vrťová
Foto: Alexander Filo


 
 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár


1400703

Úvodná stránka