Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Kde je veľa ľudí, tam sa kradneVytlačiť
 

Zlodej si prišiel na svoje v Krajanskom dvore.V dobrom nebude spomínať na slávnosti Spolok jánošíckých žien z obce Jánošík, ktorá je v Srbsku. V sobotu popoludní prišli o celodennú tržbu. „Bola tu trma-vrma, niečo tu nahrávala televízia, boli tu novinári, fotografi a aj veľa prizerajúcich sa,“ povedala jedna zo žien, ktorá prišla z obce Jánošík. V stánku predávali rôzne domáce špeciality, od rána mali tržbu niečo nad dvesto eur.

Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo. Peniaze mali na okraji stola, z hlúčika zvedavcov sa vynorila ruka a peniaze uchmatla. Ženičky nestihli urobiť vôbec nič. Aj keby si všimli zlodeja, nedobehli by ho. Aj to bol dôvod, prečo vôbec nešli na políciu.

Nebola to jediná krádež počas slávností. V jednom z predajných stánkov si predajca dal síce dobrý pozor na tržbu, no už menej si sledoval svoje osobné veci. Zlodejovi stačilo nadvihnúť plachtu a ľahko sa dostal k peňaženke so sto eurami.

Telefóny a peňaženky sa strácali najviac

Slávnosti sú sviatkom dobrej hudby a spevu. Ľudia v takejto atmosfére si už menej dávajú pozor na svoje veci. Stratili osem peňaženiek, z nich sa väčšina našla. Niektoré už boli síce bez peňazí, no aspoň s dokladmi. Niektoré zasa úplne prázdne, no našli sa aj peňaženky, pri ktorých nálezca odolal pokušeniu a odovzdal ich s peniazmi.

„Najviac sa strácali mobilné telefóny, tých sme mali nahlásených okolo desať,“ povedala Eva Huboňová, ktorá mala na starosti miestny rozhlas a o stratených veciach hneď informovala. Napríklad aj o husliach, ktoré stratil jeden z muzikantov či evidenčnom čísle auta, o ktoré prišiel vodič z Prievidze. Väčšina stratených vecí sa dostala späť k majiteľom, no nie všetky. Doteraz si nikto neprišiel po obal na gitaru, čiernu mikinu a batoh s oblečením. Ak vám chýbajú, nájdete ich v mestskom úrade.

Vodiči fúkali dobrovoľne

Je už zvykom, že ku spevu a tancu akosi patrí dobré pivo či za pohárik tuhého. Keďže si „dopriali“ občas aj vodiči, bol pre nich problém sadnúť si za volant. Počas troch dní na slávnostiach zaparkovalo na parkoviskách viac ako päť a pol tisíca osobných áut. Z tohto množstva vodičov sa päťdesiati obrátili na štátnu políciu a dobrovoľne si fúkli do prístroja. Prvé žiadosti o fúkanie prišli už v piatok večer, ďalší sa ozvali v sobotu ráno a tak to pokračovalo až do nedele večer. V dvadsiatich prípadoch bola táto dobrovoľná kontrola pozitívna. Rovnako pol stovky vodičov zaznamenala s rovnakou žiadosťou aj hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky priamo na parkovisku, pri ktorej tiež bolo približne dvadsať pozitívnych prípadov. Takúto „službu“ umožnila polícia počas slávností prvý raz. Štyridsiatich vodičov aspoň odradili od šoférovania pod vplyvom alkoholu, no koľkí vodiči si sadli za volant opití, to už žiadna štatistika neeviduje.

Text a foto: Milan Suja


 
 

webygroup

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár


1409778

Úvodná stránka