Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Z popoludňajších programov nakoniec nebolo ničVytlačiť
 

Diváci sa v sobotu popoludní programu nedočkali

Počasiu nerozkážeš. Tieto slová zazneli v sobotu počas 54. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve niekoľkokrát. Kým v piatok sa ešte zadržalo, v sobotu už poriadne zasiahlo do programu. Popoludní sa rozpršalo, a tak museli organizátori najprv odložiť začiatok programu detských folklórnych súborov Lúka sa nám núka. Keďže dážď neustával, nakoniec ho úplne zrušili.

Diváci v hľadisku síce trpezlivo sedeli pod dáždnikmi alebo v pršiplášťoch a dúfali, že si to dážď rozmyslí, no s postupujúcim časom sa aj ich viera strácala. Sklamane odchádzali k pokladniam, kde dostali naspäť svoje vstupné. Podobne dopadli aj ďalšie popoludňajšie programy Od obradov k detským hrám a Mladucha vo venci, potom žena začepčená. Účinkujúci sa pripravili, čas si v zákulisí krátili pri muzike a speve a nakoniec sa na pokyn organizátorov zbalili a odišli.

Večer

Vytrvalý dážď hrozil, že z celého sobotňajšieho programu nebude nič. Meteorológovia síce povedali, že pršať prestane o ôsmej večer, potom svoje tvrdenie posunuli na pol deviatu, no príroda sa rozhodla inak. Pršať prestalo okolo siedmej, čo bol dostatočný čas na prípravu scény pre večerné programy. Speváčka Anka Klimová a ženská spevácka skupina Folklórneho súboru Detva spolu s Ľudovou hudbou Jaroslava Hazlingera sa na scénu dostali podľa pôvodného plánu o ôsmej. Po nich prišli Podpolianske rozkazovačky, na ktoré sa asi najviac tešili návštevníci slávností. Sobotu podľa plánu ukončil program Koren(i)e tvorby.

Sobota na slávnostiach tak nakoniec nebola úplnou katastrofou. Škoda len vynaloženej práce na príprave tých programov, ktoré sa na scénu pre dážď nedostali. Ich presunutie na nedeľu neprichádzalo do úvahy. „Dohodli sme sa, že tieto programy zaradíme do budúcoročných folklórnych slávností,“ informoval Jozef Kulišiak, predseda organizačného výboru slávností.

Nedeľa

Slávnosti v nedeľu pokračujú o pol druhej popoludní 46. Krajanskou nedeľou. Program Čaro pastierov pripravili Slováci žijúcich v zahraničí.

Záverečný program slávností Spieva celá rodina, spieva celá dedina sa začne o štvrť na štyri a vyzdvihne príklady rodín pri pestovaní folklórnych tradícií na Slovensku.

Folklórne slávnosti z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text a foto: Milan Suja


 
 

webygroup

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár


1409761

Úvodná stránka