Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Čaro pastierov ovládne amfiteáter v nedeľuVytlačiť
 

Pastieri

Krajanská nedeľa na folklórnych slávnostiach je vždy sviatkom Slovákov zo zahraničia. Veď do Detvy prichádzajú mladí i tí skôr narodení, aby prejavili svoj blízky vzťah k svojej dedovizni a k svojmu rodu. Nedeľný program súborov zahraničných Slovákov Čaro pastierov priblíži zvyky, obyčaje, čas, kedy sa vyháňajú stáda dobytka na pašu a ukáže, ako plynie čas pastierov.

Pastierstvo je starodávne remeslo, hlboko zakorenené v histórii ľudstva, ktoré po tisíce rokov stvárňovalo prírodnú krajinu. Väčšina trávnatých porastov, ktoré sa dodnes zachovali, pôvodne vznikla, alebo bola udržiavaná prostredníctvom pastvy domácich zvierat.

„Zvolenou témou chceme oboznámiť divákov Krajanskej nedele s pastierskym životom a jeho históriou v európskom, ale aj mimoeurópskom prostredí,“ povedal Vlastimil Fabišík, ktorý program zahraničných Slovákov pre slávnosti v Detve pripravil. Podľa neho sú základným prejavom pastierskej kultúry pastierske obyčaje, piesne, tance a artefakty súvisiace so zamestnaním, spojeným s pasením zvierat a so spracúvaním živočíšnych produktov, používaním špeciálnych signálnych hudobných nástrojov (zvonce, biče, rohy, trúby, píšťaly, fujary, gajdy), ako aj špecifické odevné formy, ktoré pastieri skôr konzervovali, než aktívne rozvíjali. „Výrazná bola aj pastierska paráda, ustálené doplnky (palice, valašky, kapsy, opasky, zdobené klobúky, pastierske šperky a pod.) boli znakom postavenia v spoločnosti,“ priblížil Fabišik.

V programe, ktorý sa začína v nedeľu o pol druhej popoludní sa predstavia folklórne súbory Liptár z Austrálie, Nádeje z Fancúzska, Sálašan z Rumunska, Zornica a Tešedík z Maďarska, Detvan a Jednota zo Srbska, Púčik z Českej republiky a Podhale z Poľska.

Záštitu nad programom prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák. Na podujatí ho zastúpi štátny tajomník Lukáš Parízek, ktorý podpredsedovi Programovej rady slávností Igorovi Kovačovičovi odovzdá medailu Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí za prínos k zviditeľňovaniu krajanskej kultúry.

Sprievodným podujatím slávností je Krajanský dvor, v ktorom môže každý návštevník ochutnať niečo z kuchyne zahraničných Slovákov.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: (ms)


 
 

webygroup

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár


1409771

Úvodná stránka