Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
FSP Detva

Aktuálny program

Program 48. ročník FSP v Detve

 

SCÉNICKÉ PROGRAMY

Piatok, 12. júla 2013

20.00 - 22.45 h
NAŠA BRÁNA OTVORENÁ
Pozdravy domácich a zahraničných hostí, účastníkov Akademického Zvolena
Účinkujú: folklórne súbory POĽANA zo Zvolena, jubilujúci TECHNIK z Bratislavy, HORNÁD z Košíc a súbor ocenený na festivale AZ
Pripravila: Anna Šatanová

ŠTEDRÝ VEČER V DETVE
Scénická panoráma zvykov, hudobných a výtvarných tradícií od začiatku 20. storočia dodnes
Účinkujú: folklórna skupina DETVANI, DÚBRAVCI, folklórne súbory DETVA, PODPOĽANEC, RÓMKA z Detvy, HRIŇOVČAN z Hriňovej, PODPOLIANSKI VRCHÁRI, detské folklórne súbory RATOLESŤ a SLNIEČKO z Detvy; spevácke skupiny FS DETVA a KMOTRY, dychová hudba z Detvy, betlehemci z Detvy Piešťa a Detvianskej Huty, Ida Rapaičová
Pripravil: Jozef Kulišiak, Viliam J. Gruska

Sobota, 13. júla 2013

17.00 - 19.30 h
KONÔPKOVCI
Hudobno-spevácky program pri príležitosti životného jubilea predníka Petra Konôpku zo Stožka
Účinkujú: ľudová hudba KONôPKOVCI zo Stožka pod vedením Petra Konôpku st., folklórny súbor HRIŇOVČAN z Hriňovej, ženská speváčka skupina MARÍNA zo Zvolena, Katarína Červenková, Jaroslav Marunčiak, Ján Matuška, Pavel Gažo, Ján Sekereš, Roman Malatinec, Juraj Hanes, Michaela Kossová
Pripravila: Andrea Jágerová

NAŠE DEDINY
Program z cyklu o slovenských obciach a účastníkoch súťaže Dedina roka
Účinkujú: folklórne skupiny z obcí Čierny Balog, Klenovec a Zvolenská Slatina
Pripravil: Igor Kovačovič

TO SME MY
Program jubilujúceho folklórneho súboru Partizán zo Slovenskej Ľupče
Účinkujú: folklórny súbor PARTIZÁN zo Slovenskej Ľupče spolu so speváckymi skupinami TRNKI a HOREHRONCI, Vladom Homolom, Danou Cútovou, ľudovou hudbou Mira Kapca a ďalšími sólistami
Pripravil: Igor Kovačovič

20.30 - 23.15 h
POĎME TAM, KDE HRAJÚ
Hudobno-spevno-tanečný program
Účinkujú: ľudová hudba PAĽAČOVCI, Martin Škamla, Ondrej Selecký, Ján Sláva, Martin Mazúch z Hrochote; ľudová hudba Jaroslava Hazlingera a Pavel Smilek, Jozef Ostrihoň, Anna Klimová a ženská spevácka skupina folklórneho súboru Detva z Detvy; ľudová hudba Dominika Václava a folklórny súbor PODPOĽANEC, folklórna skupina BAŽALIČKA z Príbeliec - Plachtiniec; ľudová hudba a mužská spevácka skupina VEPOR z Klenovca; ľudová hudba FS PÚČIK z Brna a mužská spevácka skupina SUCHE KARKI z Prešova; folklórny súbor NADŠENCI z Trenčína a URPÍN z Banskej Bystrice.
Pripravila: Anna Ostrihoňová

VESELOSTI DO SÝTOSTI
Humorne ladený program
Účinkujú: folklórne súbory NADŠENCI z Trenčína, VŠETEČNÍCI a POLENO z Bratislavy, ženská spevácka skupina MARÍNA zo Zvolena
Pripravil: Vladimír Urban


Nedeľa, 14. júla 2013

13.30 - 16.30 h
KEĎ REGIMENT MAŠÍROVAL CEZ NÁŠ DVOR
40. Krajanská nedeľa - program súborov a skupín Slovákov zo zahraničia
Garant: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí
Realizátor uvedenia: Folklórne združenie Púčik, Brno, Česká republika
Účinkujú: folklórne súbory PÚČIK z Brna, Česká republika; NADEJE z Paríža, Francúzsko; SKUS Fraňo Střapáč z Markovca, Chorvátsko; ZELENÝ JAVOR z Krempách, Poľsko; CEROVINA z Čerpotoka, Rumunsko; SKUS Janka Čmelíka - KLASY zo Starej Pazovy, Srbsko; MORENA z Londýna, Anglicko; DOMOVINA (Slovak domovina dancers) z Windsoru, Ontario, Kanada; Folklórna skupina PIŠPEK z Pispeka, Maďarsko.
Pripravili: Vlastimil Fabišik, Dušan Gelien, Martin Kopor, Ivana Fabišiková, Paľo Gažo, Dan Rosenberg, Juraj Hurák

BRÁNA MAĽOVANÁ
Záverečný program slávností
Účinkujú: folklórne súbory DETVA a PODPOĽANEC z Detvy, HÁJ z Rimavskej Soboty, URPÍN z Banskej Bystrice, NADŠENCI z Trenčína, mužská spevácka skupina VEPOR z Klenovca, folklórna skupina ČIERŤAŽ z Nemeckej, KÝČERA z Čierneho Balogu, detský folklórny súbor ZORNIČKA zo Zvolena, účastníci Letného kurzu choreografie pre Krajanov.
Pripravila: Andrea Jágerová

SPRIEVODNÉ PODUJATIA A VÝSTAVY

Piatok - nedeľa, 12. - 14. júla o 10.00 - 16.00 h, Klub dôchodcov, Partizánska ul.
PRI FUJARE A PÍŠTALKE
Stretnutie venované ľudovým hudobným nástrojom a ich majstrom
Pripravil: Dušan Holík a OZ Duša fujary

Piatok,12. júla o 15.30 - 18.00 h, od fontány pred KC A. Sládkoviča, na Nám. SNP a amfiteáter
HORE DETVOU…
Hudobná pozvánka, vyhrávanie heligonkárov

Piatok, 12. júla o 18.00 - 19.00 h, Areál amfiteátra, Jarmočná scéna
PRI HELIGÓNKE
Piesne pri heligónke
Pripravili: Peter Purdek st. a Peter Purdek ml..
Účinkujú: Peter Purdek st a ml., Katarína Purdeková, Daniel Ivanič, Peter Kuric, Milan Halaj, Milan Gábor, Andrej a Ladislav Drugda, Ján Sekereš, Jaroslav Petrinec, Ľuboš Laššák, Jozef Fízeľ

Sobota, 13. júla o 10.00 - 12.00 h, Klub dôchodcov, Partizánska ul.
MALÁ ŠKOLA HRY NA FUJARE
Výučba pod vedením učiteľa Dušana Holíka, autora Fujarového spevníka
Pripravil: Dušan Holík a OZ Duša fujary

Sobota, nedeľa, 13.- 14. júla o 10.00 - 16.00 h, Dvor Podpolianskeho múzea
TVORIVÉ DIELNE
Vyšívanie krivou ihlou s Detvianskym Tulipánom
Pripravila: Jana Nosáľová a OZ Detviansky Tulipán

Sobota, 13. júla o 10.30 h, Obradná sieň mesta
SLÁVNOSŤ NA RADNICI
Prijatie zástupcov folklórnych súborov a skupín Slovákov zo zahraničia primátorom mesta Detva
Pripravili: Anna Kucejová a Mária Jaďuďová

Sobota - nedeľa, 13. - 14. júla, Areál amfiteátra, Jarmočná scéna
VOJDITE DO DEDINY ...
Pozvanie do obcí, prezentácia pozoruhodností, tradičnej kuchyne, súťaže Dedina roka
Pripravili: Jozef Kulišiak, Milan Kováčik, Jana Maková a zástupcovia obcí

Sobota - nedeľa, 13. - 14. júla, Areál amfiteátra
JARMOK TRADIČNÝCH ĽUDOVÝCH REMESIEL
Živá galéria majstrovstva ľudových remeselníkov
Pripravila: Barbora Kleplová a OZ Detviansky Tulipán

Sobota, nedeľa, 13. - 14. júla o 10.30 - 16.30 h, Areál amfiteátra
SALAŠ NA DETVE
Ukážky práce na salaši
Pripravili: Roman Malatinec, Jozef Zvara a Ladislav Slobodník

Sobota, nedeľa, 13. - 14. júla o 10.30 - 17.00 h, Areál amfiteátra
PREDSTAVUJEME ZNAČKU REGIONÁLNY PRODUKT PODPOĽANIE
Prezentácia certifikovaných výrobkov regiónu Podpoľanie
Pripravila: MAS Podpoľanie

Sobota, 13. júla o 10.30 - 11.15 h, Areál amfiteátra, Jarmočná scéna
ŠKOLA PODPOLIANSKYCH TANCOV
Výučba tancov určená širokej verejnosti
Pripravil a vedie: Pavel Holík
Účinkuje: ľudová hudba Jána Lauroška z Očovej a Ján Matuška z Detvy

Sobota,13. júla o 11.30 -12.30 h, Areál Amfiteátra, Jarmočná scéna
ŠKOLA TANCOV Z DOLNEJ ZEME
Tance z Vojvodiny
Pripravili: Martin Urban a Tatiana Urbanová
Účinkujú účastníci Letného kurzu choreografie pre Krajanov a Krajanskej nedele z Kysáča, Jánošíka a Starej Pazovy

Sobota, 13. júla o 13.00 - 14.30 h, Areál amfiteátra, Jarmočná scéna
NAŠE DEDINY
Pozvanie do obcí Čierny Balog, Klenovec a Zvolenská Slatina
Pripravili: Miroslava Rosíková, Jaroslav Zvara, Zuzana Šovčíková
Účinkujú folklórne skupiny a jednotlivci z obcí Čierny Balog, Klenovec a Zvolenská Slatina

Sobota, 13. júla o 14.30 - 15.30 h, Areál amfiteátra, Jarmočná scéna
POĎTE SI ROZKÁZAŤ !
Podpolianske rozkazovačky s návštevníkmi festivalu
Pripravil: Pavel Holík
Účinkuje ľudová hudba Jána Lauroška z Očovej

Sobota, 13. júla o 16.00 - 16.45 h, Areál amfiteátra, Jarmočná scéna
LETÍ, LETÍ, VŠETKO LETÍ...
Folklór v podaní detí z Detvy a tvorivé dielne pre deti
Účinkujú: detská ľudová hudba DETVANČEK, detský folklórny súbor RATOLESŤ a skupinky RATOLIESTKY, TANCUJÚCE DROBCE, MAKULIENKA, VRTIELKO a ROZMARÍNCEK z Detvy a víťazi Spievaniek pod Poľanou
Pripravila: Dana Rusínová

Sobota, 13. júla o 23.30 - 03.00 h, Areál amfiteátra
PRI MUZIKE
Zábava pri ľudovej hudbe Petra Konôpku zo Stožka
Pripravil: Ivan Ivan

Nedeľa, 14. júla o 10.00 - 12.00 h, Klub dôchodcov, Partizánska ul.
MALÁ ŠKOLA HRY NA PÍŠTALKE
Výučba pod vedením učiteľa Dušana Holíka
Pripravil: Dušan Holík

Nedeľa, 14. júla o 10.30 – 12.00 h., Areál amfiteátra a Jarmočná scéna
Z JARMOKU
Zaujímavosti o jarmoku a jeho účastníkoch, vystúpenia sólistov z obcí
Pripravili: Barbora Kleplová, Milan Kováčik, Roman Malatinec, Miroslava Rosíková, Jaroslav Zvara, Zuzana Šovčíková

Nedeľa, 14. júla o 12.30 – 13.00 h., Areál amfiteátra a Jarmočná scéna
FOLKLÓRNY SÚBOR HÁJ
Výber z programu folklórneho súboru Háj z Rimavskej Soboty
Pripravil: Peter Haás

VÝSTAVY otvorené: 10.00 - 16.00 h, (so - ne)

11. 7. - 31. 8. 2013, Detvianske ľudové umenie, Partizánska ul.
VYŠÍVANÉ VANKÚŠE
Výstavka dekoratívnych vankúšov vyšívaných krivou ihlou
Pripravili: Iveta Smileková a Vilma Hojčová

Sobota, nedeľa 13. - 14. 7. 2013, Dvor Podpolianskeho múzea
SPOZNÁVAJME PODPOĽANIE
Výstavka z prác detí regionálneho krúžku IV. MŠ v Detve pri Podpolianskom múzeu
Pripravila: Renáta Babicová

Sobota, nedeľa 13. - 14. 7. 2013, OZ Detviansky Tulipán, M.R. Štefánika 7
ZABUDNUTÉ ČASY
Výstavka fotografií a pohľadníc z rodinných albumov
Pripravila: Jana Nosáľová a OZ Detviansky Tulipán

Trvalé expozície a výstavy

Podpolianske múzeum, Partizánska
OVCE MOJE, OVCE...
Expozícia valaskej kultúry na Podpoľaní

DETVA V KONTEXTE VÍGĽAŠSKÉHO PANSTVA
Výstava o histórii Detvy

FOTOAPARÁTOM JÁNA LASSOVSZKÉHO
Obrázky z Detvy v prvej polovici 20. storočia

Kalvária pri detvianskom cintoríne
DREVENÉ VYREZÁVANÉ KRÍŽE
Expozícia obnovených náhrobných krížov
__________________________________________________________________________
ZMENA PROGRAMU JE VYHRADENÁ
__________________________________________________________________________

Informácie: Kultúrne centrum A. Sládkoviča v Detve

Predpredaj vstupeniek: Kultúrne centrum A. Sládkoviča v Detve, TIK Detva , TIKETPORTÁL
tel.: +421 45 545558, e-mail: kcdetva@kcdetva.sk,

Predaj vstupeniek počas FSP: pokladňa v areáli amfiteátra (min. 4 h pred predstavením) www.fspdetva.sk, www.detva.sk


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Jozef Kulišiak


webygroup

dnes je: 24.4.2014

meniny má: Juraj


485514

Úvodná stránka